Przejdź do głównej zawartości

Wydatki na pracownika a skutki podatkowe

Pracownicy otrzymują od swoich pracodawców nie tylko wynagrodzenie pieniężne. Coraz bardziej popularne stają się różnego typu świadczenia, a także udostępnianie sprzętu służbowego do celów prywatnych a nawet korzystanie z samochodów firmowych do wyjazdów rodzinnych.

Zdaniem organów państwowych zatrudniony w takim przypadku uzyskuje przychód, który należy odpowiednio oskładkować i opodatkować. Ale nie w każdym przypadku.



Możliwość korzystania z samochodu służbowego



Jeżeli pracownik wykorzystuje samochód należący do pracodawcy, ale jedynie w celach służbowych, wówczas nie mamy do czynienia z powstaniem przychodu ze stosunku pracy. Ale już samo udostępnienie przez pracodawcę samochodu do dyspozycji pracownika na cele prywatne jest korzyścią. Nawet w przypadku, gdy samochód stał a pracownik w ogóle z niego nie korzystał. Jeżeli w przedsiębiorstwie pozwolono pracownikom na użytkowanie służbowych samochodów do celów prywatnych, a ci mogą z nich korzystać bez ograniczeń, to uzyskują w ten sposób nieodpłatny przychód związany ze stosunkiem pracy. Nie ważne jest tutaj sposób pozwolenia, może to wynikać z regulaminu, czy z umowy użyczenia.
Firma może posiadać pojazdy własnościowe, może użytkować samochody na podstawie umowy leasingu lub na podstawie umowy najmu. Jeżeli udostępnia je pracownikom do celów prywatnych, wówczas pracownikowi należy naliczyć podatek.


Aby ustalić wysokość przychodu i obliczyć z tego wysokość daniny na rzecz państwa, należy przyjąć ceny:
  • stosowane przez przedsiębiorstwa zajmujące się wypożyczaniem samochodów takiej samej marki, którego używa pracownik
  • stosowane przez przedsiębiorców świadczących usługi najmu samochodu takiej samej marki, którego użyczono pracownikowi
  • raty leasingu za samochód, z którego korzysta firma na podstawie umowy leasingu, zwiększoną o wszystkie koszty eksploatacji tego pojazdu, jak np. paliwo, OC, przegląd stanu technicznego.
Jeżeli to właśnie firma ponosi wydatki korzystania przez jej pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych, to nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nie są to zakupy związane z uzyskaniem przez firmę przychodu, a jedynie prywatny użytek pracownika niezwiązany z firmą. Firma nie może też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oddanych do nieodpłatnego używania za te miesiące.


Wynajem mieszkania dla pracowników



Pracownicy, którzy podejmują prace poza siedzibą firmy, często otrzymują do dyspozycji od pracodawcy mieszkanie albo hotel.


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 19 updof zwolniona od podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł, z zastrzeżeniem kwoty otrzymywanej przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Powyższe zwolnienie ma zastosowanie tylko do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4.

Jeżeli bezpłatnie udostępnione mieszkanie jest przeznaczone dla jednego pracownika, to takie świadczenie nie jest objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych. W takiej sytuacji równowartość świadczenia należy doliczyć do przychodów pracownika ze stosunku pracy. Kiedy mieszkanie jest udostępnione więcej niż jednemu pracownikowi, w pierwszej kolejności należy ustalić jednostkową wartość tego świadczenia.


Wydatki wiązane z najmem mieszkania służbowego, będą stanowić koszty uzyskania przychodów pracodawcy.


Zakup ubrań służbowych



Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić odzież roboczą swoim pracownikom, w przypadkach:
  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeśli pracodawca został zobligowany przez prawo do udostępnienia pracownikowi ubrań służbowych i pracownik otrzymuje takie świadczenie bezpłatnie, to nie stanowi to dla niego korzyści ze stosunku pracy.
Co więcej, wydatki zakładu pracy na pracownika związane z zakupem ubrań i obuwia można bez problemu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Inaczej się ma sprawa, jeżeli obowiązek zapewnienia ubrań nie wynika z przepisów prawa. W takich przypadkach stosuje się zasady ogólne, czyli powiązanie wydatku na pracownika z osiągnięciem przychodu. W przypadku odzieży, powinna zawierać elementy, które powodują, że utraciła ona charakter osobisty.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy zdecydować się na VAT?

Podatek dochodowy jest obowiązkowy i dotyczy zarówno osób fizycznych jak i prawnych. Inaczej jest z VAT-em. VAT dotyczy jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą. W niektórych przypadkach przedsiębiorca ma możliwość wyboru – być czy nie być VAT-owcem. Co w ogóle oznacza skrót? Jest to skrót od angielskiego wyrażenia Value Added Tax, czyli podatek od wartości dodanej, rozumianej jako zarobek, czyli marża w przypadku sprzedaży towarów lub wartość usługi. Jest to natychmiastowa i bezpośrednia danina od sprzedaży. Mimo, że to przedsiębiorca odprowadza vat do skarbu państwa, to płatnikiem całego podatku jest sam konsument. Jaki jest schemat działania podatku VAT? Jeżeli dany podmiot jest płatnikiem podatku VAT, wówczas do każdej sprzedaży dodaje wartość podatku należnego do urzędu skarbowego. Każdy rodzaj transakcji posiada odpowiednią stawkę, które są określone w ustawie. Niedozwolone jest stosowanie niższej niż przewidziana stawka podatku. Z drugiej strony przy zaku

Przejęcie klienta w biurze rachunkowym

Fundacja bądź stowarzyszenie chce przenieść księgowość do nowego biura od początku roku. Poprzednie biuro rachunkowe robi problemy z wydaniem dokumentów za poprzednie lata, nie przekazuje też planu kont ani polityki rachunkowości. W bieżącym roku nie wykonano żadnego księgowania, a już kończy się pierwsze półrocze. Co można zrobić w takiej sytuacji? Po co zmieniać księgową? Jeżeli przedsiębiorca  ma podejrzenie, że jego obecne biuro rachunkowe prowadzi nierzetelnie księgowość lub ma problem z uzyskaniem informacji dotyczących stanu finansowego firmy albo brakuje zaangażowania pracownikom biura w optymalizację przychodów i doradztwa, najwyższy czas na zmianę.  Co więcej właściciel ma prawo zapoznawać się na bieżąco z dokumentacją i wynikami finansowymi. Jeśli napotyka na opór z drugiej strony, nie warto dłużej współpracować z tym biurem, gdyż nieobowiązkowy partner naraża biznes na straty i niepotrzebne kary w przypadku kontroli. Najlepszy czas na zmianę? Niewątpliwi

Czy proforma jest podstawą zapisu księgowego?

Przedsiębiorca od każdej sprzedaży ma obowiązek naliczyć podatek VAT, na podstawie dokumentu sprzedaży. Pomimo że ustawa o vat wymienia dane, które powinna zawierać faktura, to wątpliwości wywołuje otrzymanie dokumentu niebędącego fakturą a posiadający wszelkie ustawowe elementy. Co to jest faktura pro-forma? Faktura pro-forma w znacznym stopniu przypomina zwykłą fakturę. Zawiera podobną treść, a poza tym różni się nazwą. Najczęściej stosuje się wyrażenie „pro-forma”. W ustawie o VAT ani w innych pomocniczych rozporządzeniach nie występuje definicja tego typu dokumentu, więc nie ma określonych elementów. Faktura pro-forma ma charakter informacyjny i określa jedynie szczegółowe dane dotyczące transakcji oraz kwotę przyszłej należności. Pełni funkcję wezwania do zapłaty, zaprezentowania oferty handlowej czy też propozycji ostatecznej faktury. Nie jest więc dokumentem księgowym, bo nie dokumentuje żadnego zdarzenia gospodarczego. W związku z tym