Przejdź do głównej zawartości

Czy zdecydować się na VAT?


Podatek dochodowy jest obowiązkowy i dotyczy zarówno osób fizycznych jak i prawnych. Inaczej jest z VAT-em. VAT dotyczy jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą. W niektórych przypadkach przedsiębiorca ma możliwość wyboru – być czy nie być VAT-owcem.

Co w ogóle oznacza skrót?

Jest to skrót od angielskiego wyrażenia Value Added Tax, czyli podatek od wartości dodanej, rozumianej jako zarobek, czyli marża w przypadku sprzedaży towarów lub wartość usługi. Jest to natychmiastowa i bezpośrednia danina od sprzedaży. Mimo, że to przedsiębiorca odprowadza vat do skarbu państwa, to płatnikiem całego podatku jest sam konsument.

Jaki jest schemat działania podatku VAT?

Jeżeli dany podmiot jest płatnikiem podatku VAT, wówczas do każdej sprzedaży dodaje wartość podatku należnego do urzędu skarbowego. Każdy rodzaj transakcji posiada odpowiednią stawkę, które są określone w ustawie. Niedozwolone jest stosowanie niższej niż przewidziana stawka podatku. Z drugiej strony przy zakupach firmowych, występuje VAT naliczony, który przedsiębiorca może potrącić od podatku należnego. W związku z tymi operacjami, przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić zarówno ewidencję sprzedaży jak i zakupu. Po każdym okresie rozliczeniowym sporządza się deklaracje i na jej podstawie trzeba zapłacić różnicę między podatkiem należnym a naliczonym.


Kto musi zgłosić się do VAT-u?


Do podatku VAT muszą zgłosić się przede wszystkim Ci przedsiębiorcy którzy:
  • będą sprzedawać lub kupować z Unii Europejskiej (wówczas od razu powinni zgłosić się do VAT-u unijnego),
  • prowadzili działalność w poprzednim roku i osiągnęli wartość sprzedaży opodatkowanej w wysokości ponad 200.000 zł
  • będą sprzedawać towary wymienione w ustawie
  • będą świadczyć usługi wymienione w ustawie


Kiedy zdecydować się na VAT?

Jeśli przedsiębiorca świadczy usługi lub sprzedaje towary nie objęte Vatem czyli wymienione powyżej, wówczas może wybrać, czy chce taki podatek płacić. Kluczowym w podjęciu tej decyzji są odpowiedzi na pytania:
1. Do kogo jest skierowana oferta?
Pytanie jest o tyle ważne, że każda z grup docelowych chce zapłacić za dany produkt jak najmniej. Jeśli przyszłymi klientami będą osoby fizycznie nie prowadzące działalności, wówczas nie będą one mogły odliczyć podatku VAT. Jeśli produkt będzie zawierał podatek, wówczas oferta nie będzie korzystna, bo cena będzie wyższa o wartość podatku. W takim przypadku korzystniej będzie nie zgłaszać się do VAT-tu. niż sprzedawcy zwolnionego z VAT.
Gdy naszą ofertę kierujemy do firm, które są podatnikami VAT, to najprawdopodobniej chętniej wybiorą produkt z podatkiem VAT, tym bardziej jeśli oferowany przez nas produkt będzie miał wyższą stawkę niż u kupującego. Wówczas kupujący może nawet otrzymać zwrot. W tej sytuacji lepszą decyzją będzie rejestracja jako podatnik VAT.
2. Jakie przewidujemy koszty prowadzenia działalności?
Duże znaczenie ma także rodzaj prowadzonej działalności. Jeśli będzie to przedsiębiorstwo handlowe, wówczas w podobnej ilości występują zarówno dokumenty sprzedażowe jak i zakupowe. Do tego dochodzą jeszcze inne wydatki. Wówczas większość podatku jest możliwa do „odzyskania”. Kiedy działalność głównie opierać się będzie na osobiście świadczonych usługach w domu, bez wydatków na towary, a kosztem będzie jedynie reklama czy usługi hostingowe, to lepiej byłoby uniknąć rejestracji. Po pierwsze oferta będzie „droższa” o VAT, a po drugie co miesiąc trzeba będzie VAT należny przekazywać do urzędu skarbowego bez możliwości jego pomniejszenia.
3. Jaką stawką będą opodatkowane poszczególne przedmioty handlu?
Kiedy sprzedawane produkty będą opodatkowane niższą stawką VAT niż zakupy, to sytuacja będzie najkorzystniejsza. Z prowadzonej ewidencji będzie wynikać nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. W takiej sytuacji przedsiębiorca może wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot zwrot podatku VAT. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że w takim przypadku decyzja o rejestracji jako podatnik VAT powinna być na tak.

Trzeba pamiętać, że podatnicy VAT mają dodatkowe obowiązki, muszą przesyłać deklaracje oraz sporządzać i przesyłać JPK.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Potwierdzenie korekty - najważniejsze informacje

Zdarza się, że w dokumentach potwierdzających dokonanie transakcji odkryje się błąd, nabywca otrzyma rabat od kontrahenta albo dojdzie do reklamacji. Taką sytuację rzeczywistą należy skorygować w dokumentach za pomocą faktury korygującej. Korekta sporządzona i co dalej? Każda ze stron musi posiadać te same dane, w związku z tym po wystawieniu korekty należy przekazać ją kontrahentowi. Kiedy wymagane jest potwierdzenie? Kiedy dokument obniża podstawę opodatkowania i wysokość podatku należnego, wówczas przepisy nakazują posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej . Aby podatnik mógł zaksięgować daną fakturę, musi spełnić warunek z art. 29a, ust. 13 ustawy o VAT, który mówi "obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usł

Anulowanie faktury zgodnie z prawem

Czasem zdarza się, że w natłoku obowiązków zachodzą pomyłki. Ryzyko popełnienia błędów nie tylko jest związane z przedmiotem sprzedaży ale także w prowadzonej dokumentacji. Co jeśli na fakturze wprowadzimy nie tego kontrahenta, co trzeba? Czy można anulować fakturę? Kiedy korygować fakturę? Jeśli faktura została wprowadzona w obieg, niestety nie da się takiego dokumentu anulować. Takie pomyłki zazwyczaj poprawia się fakturą korygującą lub notą korygującą. Dotyczy to takich sytuacji jak np. zmiana danych nabywcy, modyfikacja cen, kwot czy stawek podatku. Prawo do sporządzenia faktury korygującej leży po stronie sprzedawcy. Natomiast notę korygującą może wystawić tylko nabywca, ale nie może on zmieniać notą żadnych stawek podatku ani kwot. W przypadku pomyłki na fakturze, kiedy dokument nie został jeszcze przekazany kontrahentowi ani żadnemu innemu podmiotowi, wówczas można rozważyć jej anulowanie. W ustawie o Vat nie ma jednak pojęcia anulowanie, ani nie jest zdefin