Kiedy odszkodowanie z samochodowej polisy OC i AC stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?
Posiadając i używając samochód w firmie trzeba się liczyć również z ewentualnymi przykrymi niespodziankami, w tym także kolizjami. Aby pojazd mógł być dalej używany, należy go naprawić. O ile z warsztatem nie ma problemu, to już źródło finansowania naprawy ma znaczenie. I tu zaczyna się problem. Należy odpowiedzieć na pytanie kiedy pojawiają się przychody z odszkodowania, kiedy mamy do czynienia z kosztem, kiedy odliczać VAT i w jakiej wysokości?
Odszkodowanie z ubezpieczenia OC
Jeżeli sprawcą kolizji lub wypadku była osoba trzecia, wówczas naprawy szkody pokrywane są z jaj ubezpieczenia OC. Rozliczenie takiej szkody może nastąpić bezgotówkowo i gotówkowo.
- BEZGOTÓWKOWO - Firma otrzymuje zawiadomienie o przyznaniu odszkodowania oraz w większości przypadków wskazuje miejsce, gdzie odbędzie się naprawa. Całkowicie wpłacona kwota na rzecz warsztatu samochodowego wykonującego naprawę przez ubezpieczyciela nie stanowi przychodów.
- GOTÓWKOWO - Przedsiębiorstwo dostaje zawiadomienie o przyznaniu odszkodowania a następnie całkowita oszacowana wartość zostaje wypłacona poszkodowanemu. Wówczas część odpowiadająca poniesionym kosztom naprawy samochodu nie stanowi przychodów. Natomiast niewykorzystaną część należy opodatkować.
Odszkodowanie z ubezpieczenia AC
Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli samochód objęty jest AC. Wówczas cała kwota odszkodowania stanowi dla podatnika opodatkowany przychód z działalności gospodarczej. Podatnik natomiast może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stratę w środku trwałym w wysokości różnicy między wartością początkową samochodu, a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych
Komentarze
Prześlij komentarz
nie akceptujemy spamu