Odwrotne obciążenie w podatku VAT polega na przeniesieniu obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę. Dotyczy ono coraz większej grupy czynnych podatników. A dodatkowo trwają prace zmierzające do objęcia odwrotnym obciążeniem nowych grup przedsiębiorców. Obecnie w załączniku numer 11 do ustawy o podatku od towarów i usług są wymienione towary, w stosunku do których stosuje się odwrotne obciążenie, ale w sytuacjach gdy
- sprzedaż dostawcy nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku,
- nabywca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,
- dostawa nie jest objęta zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 ustawy
Ustalone są także limity transakcyjne, w przypadku gdy przedmiotem dostawy jest elektronika, przenośne urządzenia, konsole do gier wideo i gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem, itp. Limit dotyczy minimalnej łącznej kwoty netto zamówionych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji, wynoszącej 20 000 zł.
Jednolita gospodarczo transakcja ma miejsce wówczas, gdy obejmuje:
- umowę, w ramach której występuje jedna lub więcej dostaw towarów z załącznika nr 11 do ustawy o VAT, nawet jeżeli są one osobno dostarczane oraz wyszczególnione na różnych fakturach
- więcej niż jedną umowę, jeżeli okoliczności towarzyszące tej transakcji lub warunki, na jakich została ona zrealizowana, odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie elektroniką.
Faktura, która dokumentuje odwrotne obciążenie powinna zawierać wyrażenie "odwrotne obciążenie” i nie powinna zawierać danych dotyczących:
- stawki podatku,
- sumy wartości sprzedaży netto,
- kwoty podatku.
Dostawa towaru powoduje obowiązek podatkowy. W przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru, wówczas obowiązek podatkowy powstaje w stosunku do wysokości otrzymanej kwoty wraz z chwilą jej otrzymania.
Komentarze
Prześlij komentarz
nie akceptujemy spamu