deklaracja VAT-7 |
W maju przedsiębiorca składa
- korektę deklaracji VAT 7 za styczeń, w której wychodzi nadpłata
- korektę deklaracji VAT 7 za marzec, w której wykazana jest mniejsza kwota do przeniesienia
- deklaracja VAT 7 za kwiecień, w której wychodzi kwota do zapłaty
Czy podatnik może w maju zapłacić podatek należny w mniejszej wysokości o kwotę tej nadpłaty ze stycznia?
Jeśli podatnik znajdzie błąd w deklaracji VAT-7 to powinien ją niezwłocznie skorygować. Są pewne wyjątki, kiedy to ordynacja podatkowa zawiesza możliwość złożenia korekty. Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej oraz gdy wobec podatnika toczy się postępowanie podatkowe za okres, za który zamierzał on złożyć korektę.
W przedstawionym przypadku stwierdzono nadpłatę w korekcie deklaracji VAT-7 za styczeń, w związku z tym w korekcie deklaracji za kolejny miesiąc wykazywana była kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Za kwiecień została wyliczona kwota podatku należnego do zapłaty, którą należy zapłacić we wskazanej wysokości. Jeśli podatnik zapłaci mniej, wówczas otrzyma wezwanie do zapłaty z urzędu skarbowego.
Są rozwiązania, które pozwolą zapłacić podatek VAT w mniejszej wysokości:
- Do Urzędu Skarbowego należy napisać pismo o stwierdzenie nadpłaty podatku VAT za miesiąc styczeń oraz prośbę o przeksięgowanie tej kwoty na poczet zobowiązania za miesiąc kwiecień.
- Drugim sposobem jest sporządzenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty VAT za dany okres oraz jej przeksięgowanie ujęte w załączniku do korekty (ORD-ZU). Wówczas nie ma potrzeby przesyłania dodatkowego pisma.
Komentarze
Prześlij komentarz
nie akceptujemy spamu